Staff Directory

2021-2022 Aldershot School Staff


Admin & Office Staff

Rebecca Newcombe Principal

Paul Dawson Vice Principal Secondary

Laura Toperczer Vice Principal Elementary

Sue Lamarre Supervisor School Business

Sara Csordas Secondary Sr. Secretary

Becky Dove-Varga Secondary Attendance, Reception

Emily Jasiewicz Elementary Secretary

Tracy Sherk Secondary Secretary (VP)


Grade 7 & 8 Elementary Staff

Vanessa Barreto Music

Hilary Bartninkas Educational Assistant

Ian Christie Gr. 7

Susan Confente Gr. 8

Daniela DiGiantomasso Gr. 8

Pia Eastwood Planning

Erin Fraser ESL

Nicolle Kuiper Gr. 7 & 8

Anna Maria Lalli Gr. 8 French Immersion

Chesca Lelievre-Deveau Gr. 8

Nick Manojlovic Phys Ed

Veronica Obasi French

Kerri-Lynn Paterson Special Education

Jannisse Primeau Gr. 7

Ian Stuart Gr. 7 French Immersion

Michael Wark Gr. 7


Grade 9 to 12 Secondary Staff

Josie Ament Currently on leave

Heath Bennett English & Student Services/Guidance

Natasha Bertola Healthy & Active Living & Science

Jason Blair Science & ECO Studies

Julia Bower Program Lead, Business, Healthy & Active Living, CANFIT & ECO Studies SHSM

Darcy Breakey Special Education

Sarah Cunningham Technological Education - Graphic Design

Michelle Dermott Healthy & Active Living & Science

Sarabjit Dhaliwal Technological Education

Niki Efantis Math & Science

Sarah Gannon Math

Cara Greenslade CANFIT Lead, Healthy & Active Living

Kimberly Greenwood Social Sciences, I-STEM

Itty Gupta Math

Catherine Hadala Co-operative Education

Dayna Hellmann French Immersion

Matthew Henry Science & Math

Melissa Hickey Student Services/Guidance & Student Success

Zach Hogan Healthy & Active Living

Warren Hutton Tech

Sim Kaur Kang English

Brendan Kerr Music & Geography

Karim Koorjee Canada & World Studies & Science

Shawn Lemp Tech

Justin MacDonald Business

Matthew Maguire English

Gabriela Mattos Science

Ray Micheli Canada & World Studies, Computer Studies

Geoffrey Mills Canada & World Studies, Business

Jamie Mitchell Program Lead, Computer Science, Math, I-STEM Lead

Lindsay Mizerovsky Science

Scott McKinley Evans Computer Science

Ramiel Nassara Science

Kelly Peterson Canada & World Studies, Humanites

Michael Pitt Program Lead, Science, Student Success

Rebecca Rajcak English

Jennifer Riley Canada & World Studies, French

Sarah Robertson Program Lead, Special Education

Abby Rollo Visual Arts

Kerry Sagar Program Lead, English, Languages, Canada & World Studies, Social Sciences & Humanities, Native Studies, I-STEM Lead

Jeffrey Sephton English & The Arts

Sarah Spencer English & The Arts

Paul Uzarowski Program Lead, Technological Education & The Arts

Chloe Yang Visual Arts

Gabriela Zajic Science

Carolyn Zizzo Program Lead, Student Services/Guidance & Career Education, Library, Co-op and ESL


Custodial Staff

Leo Marchand Head Custodian (currently on leave)

Michael Spotts Relief Head Custodian (currently on leave)

Alex Bramwell Relief Custodian Daytime

Luis Pacheco Night Lead Hand Custodian

Millisa Williams Sunshine Daytime Staff


HDSB Contacts

Jeff Von Zuben Social Worker & Attendance Counsellor

Gord Truffen Superintendent of Education

Leah Reynolds Trustee

David Boag Associate Director

Curtis Ennis Director