Staff @ Aldershot

2021-2022 Aldershot School Staff


Admin & Office Staff

Rebecca Newcombe Principal

Paul Dawson Vice Principal Secondary

Laura Toperczer Vice Principal Elementary

Sue Lamarre Supervisor, School Business

Carrie Risidore Secondary Sr. Secretary (LTO)

Becca Dove-Varga Secondary Attendance, Reception

Sara Csordas Elementary Secretary

Tracy Sherk Secondary Secretary

Lori Linn Maund Guidance Secretary

Colleen Tanner Library Technician



Grade 7 & 8 Elementary Staff

Vanessa Barreto Music

Ian Christie Gr. 7

Susan Confente Gr. 8

Daniela DiGiantomasso Gr. 8

Pia Eastwood Planning

Erin Fraser ESL

Nicolle Kuiper Gr. 7 & 8

Anna Maria Lalli Gr. 8 French Immersion

Chesca Lelievre-Deveau Gr. 8

Nick Manojlovic Currently on leave

Veronica Obasi French

Kerri-Lynn Paterson Special Education

Daniel Plourde Phys Ed (LTO)

Jannisse Primeau Gr. 7

Ian Stuart Gr. 7 French Immersion

Michael Wark Gr. 7


Grade 9 to 12 Secondary Staff

Alida Allemano English

Josie Ament Currently on leave

Heath Bennett English & Student Services/Guidance

Natasha Bertola HAL & Science

Jason Blair Science & ECO Studies

Julia Bower Program Lead, Business, Healthy &

Active Living, CANFIT & ECO Studies SHSM

Darcy Breakey Special Education

Sarah Cunningham Tech Design

Michelle Dermott HAL & Science, I-STEM

Sarabjit Dhaliwal Tech, I-STEM

Niki Efantis Math & Science, I-STEM

Sarah Gannon Math, I-STEM

Cara Greenslade CANFIT Lead, Healthy & Active Living

Kimberly Greenwood Social Sciences, I-STEM

Itty Gupta Math

Catherine Hadala Co-operative Education

Dayna Hellmann French Immersion

Matthew Henry Science & Math, I-STEM

Melissa Hickey Student Services/Guidance &

Student Success

Zach Hogan HAL

Warren Hutton Currently on leave

Sim Kaur Kang English

Brendan Kerr Music & Geography

Cecilia Kim Science

Karim Koorjee Canada & World Studies & Science

E. Shawn Lemp Tech - Construction

Sean Ly Business

Matthew Maguire English, I-STEM

Gabriela Mattos Science

Ray Micheli Canada & World Studies, Computer

Studies, I-STEM

Geoffrey Mills Canada & World Studies, Business

Jamie Mitchell Program Lead, Computer Science,

Math, I-STEM Lead

Lindsay Mizerovsky Science, I-STEM

Scott McKinley Evans Computer Science

Ramiel Nassara Science, I-STEM

Nam Nguyen Math

Kelly Peterson Canada & World Studies, Humanites

Michael Pitt Program Lead, Science & Student

Success

Rebecca Rajcak English, I-STEM

Jennifer Riley Canada & World Studies, French

Sarah Robertson Program Lead, Special Education

Abby Rollo Visual Arts

Kerry Sagar Program Lead, English, Languages,

Canada & World Studies, Social

Sciences & Humanities, Native

Studies, I-STEM Lead

Jeffrey Sephton English & The Arts

Sarah Spencer English & The Arts

Paul Uzarowski Program Lead, Technological

Education & The Arts

Chloe Yang Visual Arts

Gabriela Zajic Science

Carolyn Zizzo Program Lead, Student

Services/Guidance & Career

Education, Library, Co-op and ESL


Custodial Staff

Leo Marchand Head Custodian (currently on leave)

Alex Bramwell Relief Custodian Daytime

Luis Pacheco Night Lead Hand Custodian

Mellisa Williams Sunshine Daytime Staff


HDSB Contacts

Jeff Von Zuben Social Worker & Attendance Counsellor

Gord Truffen Superintendent of Education

Leah Reynolds Trustee

David Boag Associate Director

Curtis Ennis Director